Zastanawiasz się, co będzie lepsze do pielęgnacji twojego zarostu: balsam czy olejek do brody? W tym poradniku doradzamy czym kierować się przy wyborze odpowiedniego produktu.
Zapuściłeś brodę, ale włosy zaczynają być suche i odstawać na wszystkie strony? To dobry czas na nawilżanie brody właściwym kosmetykiem.
Zamiast testować dziesiątki różnych rodzajów, zawęzimy poszukiwania do dwóch najlepszych dla twojej brody - balsamów i olejków, które od dawna są niekwestionowanymi bohaterami męskiego świata pielęgnacji.
W tym artykule omówimy każdy z nich i powiemy, który powinieneś kupić.
Co wybrać, balsam czy olejek do brody?
To zależy od grubości zarostu, długości brody, rodzaju cery i efektu, jaki chcesz osiągnąć. Balsam jest lepszy do stylizacji, a olejek lepiej łagodzi swędzący zarost i pomaga zapuścić brodę.
W kwestii podobieństw zarówno olejek, jak i balsam odżywiają brodę i pielęgnują skórę twarzy. Dzięki nim jest ona zadbana, błyszcząca i sprężysta, a skóra odpowiednio nawilżona i odświeżona.
Oba kosmetyki mają natomiast różną konsystencję, inaczej się je nakłada i na innym poziomie wnikają we włosy na brodzie.
Zatem wybór zależy od tego, jak gruby masz zarost, jak długa jest twoja broda i czy zależy ci na utrwaleniu jej kształtu.
Czym jest balsam do brody?

Balsam to kosmetyk do pielęgnacji brody, który zmiękcza zarost i ułatwia stylizację. Poradzi sobie z najtwardszą i najdłuższą brodą.
Jeśli zauważasz, że nie chce się układać, a pojedyncze włoski odstają w różnych kierunkach, przyszedł czas na użycie balsamu do brody. Kosmetyk pozwoli Ci nadać jej pożądany kształt i właściwie ją odżywi.
Dla kogo: do twardego zarostu, średniej i długiej brody
Z czego jest zrobiony
W składzie balsamu do brody znajdziemy najczęściej masło shea, masło z mango, masło kakaowe i wosk pszczeli.
Wszystkie te składniki nie wchłaniają się całkowicie w brodę. Pozostawiają na niej cienką warstwę, która utrzymuje odpowiednie nawilżenie włosów. Również odpowiednio je obciąża, co ułatwia modelowanie i utrzymuje pożądany kształt brody.
Balsamy do brody są znacznie gęstsze niż olejki.
Rodzaje balsamów do brody
Balsamy rozróżniamy ze względu na konsystencję - są kremowe, płynne lub balsamy woskowe. Różnią się od siebie składem i siłą, z jaką poskramiają odstające włoski.
Płynne i kremowe balsamy mają lżejszy chwyt, ale łatwiej wchłaniają się w głębokie partie włosów (przez co lepiej pielęgnują brodę).
Natomiast balsamy woskowe, zwane też pomadą do brody, zostały stworzone do stylizacji zarostu i mają mniejsze właściwości pielęgnacyjne.
jak działa na skórę
Balsamy do brody pielęgnują nie tylko zarost, ale skórę. Delikatnie ją nawilżają, dlatego sprawdzą się najlepiej na skórze suchej i skłonnej do przesuszeń.
Mają jednak mniejsze właściwości pielęgnacyjne w porównaniu do olejków, a gęsta konsystencja może zatykać pory skóry w przypadku używania zbyt dużej ilości kosmetyku. Zatkane pory z kolei przyczyniają się do powstawania trądziku.
Najlepsze balsamy do brody
Najlepsze balsamy znajdziesz w ofercie OAK Beard Care, Mr Bear Family i Percy Nobleman. Są produkowane przez pasjonatów i zawierają naturalne składniki o dobrej jakości. Jeśli chcesz więcej informacji, zobacz ranking najlepszych balsamów do brody.
1. OAK Beard Care Beard Balm

2. Mr Bear Family Beard Balm

3. Percy Nobleman Beard Balm

JAK UŻYWAĆ BALSAMU do brody
Zacznij od pobrania niewielkiej ilości balsamu i nałożeniu go na brodę. Jeśli potrzebujesz, nałóż kolejną warstwę, ale uważaj, żeby nie przesadzić. Równomierne rozprowadzenie produktu ułatwią grzebienie, szczotki i kartacze do brody.
Najlepiej używać go wtedy, gdy broda wymaga ułożenia oraz gdy zarostowi potrzebna jest szybka regeneracja np. po kąpieli morskiej czy po pobycie w klimatyzowanym pomieszczeniu.
Wskazówka: Jeśli chcesz uzyskać błyszczące wykończenie, najpierw nałóż olejek na brodę, a następnie balsam.
Czym jest olejek do brody?

Olejek to kosmetyk do pielęgnacji brody. Wnika głęboko we włosy i nawilża, odżywia i zmiękcza zarost. To natomiast znacznie ułatwia jego rozczesywanie i układanie.
Działa korzystnie także na skórę - łagodzi podrażnienia, likwiduje łupież i zmniejsza swędzenie, które jest największą bolączką mężczyzn na pewnym etapie zapuszczania brody.
Dla kogo: do każdej grubości zarostu i każdej długości brody
Z CZEGO JEST ZROBIONY
Olejki do pielęgnacji brody mają najczęściej bardzo naturalny skład. W ich skład wchodzą olejki bazowe i olejki eteryczne.
Te pierwsze są tłoczone z orzechów, nasion lub roślin, np. olejek arganowy, olejek z pestek winogron, olejek rycynowy, olejek z migdałów czy olejek Jojoba.
Olejki eteryczne stosuje się w rozcieńczonej formie i są to olejek z lawendy, mięty pieprzowej, eukaliptusa i drzewa herbacianego. Mają działanie antyseptyczne, oczyszczające i przyspieszają zapuszczanie brody.
RODZAJE olejków DO BRODY
Olejki do brody mogą być naprawdę różne, ale wszystkie mają taką samą oleistą konsystencję. Ich skuteczność zależy od tego, na jaką mieszankę olejków bazowych i eterycznych zdecydował się producent.
Najlepsze olejki do brody łączą zwykle kilka ich rodzajów, dlatego pielęgnują brodę globalnie i rozwiązują wiele problemów skóry twarzy.
JAK DZIAŁA NA SKÓRĘ
Stosowanie olejku do brody wpływa korzystnie na każdy rodzaj skóry. W zależności od składu hamują powstawanie łupieżu, nawilżają i łagodzą podrażnienia.
Poza tym zmiękczają zarost, a tym samym eliminują swędzenie skóry twarzy.
Są także doskonałe do cery tłustej i ze skłonnością do wyprysków, bo nie zatykają porów i działają przeciwzapalnie.
Najlepsze olejki do brody
Najlepsze olejki do brody to Percy Nobleman, Apothecary 87 i Proraso. Wyróżniają się naturalnym składem i fantastyczną mieszanką olejków eterycznych i bazowych. Dzięki temu nie tylko pielęgnują skórę i brodę, ale też świetnie pachną. Jeśli chcesz zobaczyć wszystkie polecane produkty, zobacz ranking najlepszych olejków do pielęgnacji brody.
1. Percy Nobleman Beard Conditioning Oil

2. Apothecary 87 Beard Oil Vanilla & Mango

3. Proraso Olio Cura Barba Wood & Spice

JAK UŻYWAĆ olejku do brody
Ze względu na płynną konsystencję olejek jest znacznie łatwiejszy w nakładaniu w porównaniu z balsamem do brody.
Przed nałożeniem olejku, umyj zarost, wykorzystując specjalne szampony do brody. Następnie wysusz ją ręcznikiem lub suszarką i nałóż olejek. Na koniec weź szczotkę, kartacz lub grzebień do brody i dokładnie ją przeczesz, żeby właściwie rozprowadzić olejek po całej powierzchni.
Olejków możesz używać tak często, jak tylko będziesz miał na to ochotę - to kosmetyk do codziennej pielęgnacji. Możesz też stosować olejek do brody na noc, jako rodzaj odżywczej maseczki.
Balsam czy olejek - jak wybrać najlepszy kosmetyk dla ciebie?
Musisz dobrać właściwy kosmetyk do swoich indywidualnych potrzeb. Przeanalizuj, jaki masz rodzaj zarostu - jest twardy czy miękki? - oraz długość brody. Ważne jest też, żeby wziąć pod uwagę rodzaj cery i efekt - zależy ci tylko na pielęgnacji, czy chcesz też utrwalić kształt brody?
Rodzaje brody
Kosmetyki do brody trzeba dobrać do typu zarostu. Każda broda zareaguje bowiem inaczej na poszczególne substancje, a każdy brodacz polubi inny rodzaj produktu.

cienki zarost
Jeżeli Twoją brodę charakteryzują cienkie włoski, do jej pielęgnacji wybierz olejek. Balsam może bowiem okazać się zbyt ciężki do cienkiego zarostu, a przez to nadmiernie go obciążać i przetłuszczać.
twardy i gruby zarost
Masz twardy i gruby zarost? Wybierz kosmetyk, który dobrze go nawilży, zmiękczy, a przy okazji ułoży. W tym przypadku najlepiej sprawdzi się balsam. Twardy zarost lubi też olejki, więc możesz używać obu kosmetyków naprzemiennie.
średni zarost
Do zarostu o przeciętnej grubości sprawdzi się zarówno olejek, jak i balsam. Jeżeli szukasz kosmetyku do codziennej pielęgnacji, który odżywi włoski i skórę twarzy – wybierz olejek. Natomiast jeśli Twoja broda wymaga mocniejszego chwytu i stylizacji – postaw na balsam.
Długość brody
Przy wyborze kosmetyku do pielęgnacji brody, nie bez znaczenia pozostaje też jej długość. Z reguły krótszy zarost jest łatwiejszy do „ogarnięcia”, a dłuższy sprawia dużo więcej kłopotów podczas stylizacji i trudniej go pielęgnować.

krótka broda
Krótka broda zazwyczaj dobrze się układa bez użycia kosmetyków, przez to potrzebuje jedynie nawilżenia i zmiękczenia, a nie stylizacji. Spokojnie możesz więc wybrać olejki, które niwelują swędzenie i przy okazji ułatwiają zapuszczanie brody (jeśli masz takie w planach).
średnia broda
Mając brodę o średniej długości, musisz sam odpowiedzieć sobie na pytanie: potrzebujesz pielęgnacji, czy przyda ci się także lekki chwyt do ułożenia kształtu? Jeśli to pierwsze – wybierz olejek, jeśli to drugie – balsam. Możesz też nałożyć balsam na olejek, dzięki temu osiągniesz większy blask, a broda będzie bardziej posłuszna.
DŁUGA BRODA
Długa broda sprawia problemy w ułożeniu. Najlepiej jest więc używać obu kosmetyków - i olejku i balsamu do brody. Pamiętaj jednak, że balsam jedynie ułoży wystające końcówki. Jeśli chcesz nadać jej trwały kształt, potrzebujesz silniejszego kosmetyku, potrzebujesz dobrego wosku do brody.
Rodzaj cery
Produkty do pielęgnacji zarostu mają także wpływ na twoją skórę twarzy. Warto więc abyś wybrał taki kosmetyk, który nie tylko nawilży brodę, ale i skórę. Źle dobrany olejek czy balsam może przynieść niepożądany efekt i wysuszyć bądź nadmiernie przetłuścić cerę, co natomiast skutkuje wypryskami.
skóra sucha
Do skóry suchej najlepiej sprawdzą się balsamy do brody. Mają one bardzo silne właściwości nawilżające i chronią cerę przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi. W sprzedaży można jednak znaleźć także olejki do brody dedykowane konkretnie skórze suchej.
skóra tłusta
Jeśli masz skórę tłustą, która świeci się i często pojawiają się na niej wypryski – najlepszym dla Ciebie kosmetykiem będzie olejek do brody. Balsamy bowiem mają dużo cięższą konsystencję, która może zatykać pory i powodować zwiększoną produkcję sebum. Olejek natomiast łagodzi stany zapalne i delikatnie oczyszcza skórę.
skóra mieszana
Mężczyźni, którzy mają skórę mieszaną (czyli suche policzki i przetłuszczone czoło) najlepiej zrobią, wybierając olejek do brody. Odpowiednio nawodni on skórę, ale jednocześnie będzie regulował wydzielanie sebum. Skóra dostanie więc wszystkiego, czego potrzebuje.
Efekt
Balsam i olejek dają inne efekty pielęgnacyjne. W inny sposób pomagają też ułożyć brodę w preferowany kształt.
pielęgnacja brody
Zarówno olejek, jak i balsam pielęgnują zarost - nawilżają i dodają im zdrowego połysku. Większe właściwości odżywcze ma jednak olejek. Po jego użyciu broda jest sprężysta, odświeżona i wzmocniona, a skóra twarzy zdrowa i zregenerowana.
stylizacja brody
Olejek sprawia, że broda jest gładka i łatwo się rozczesuje. Balsam natomiast pozwala na ujarzmienie nawet najbardziej pokręconego zarostu i wygładza wszystkie odstające włosy. Ma lekki chwyt, który utrzymuje zarost w ryzach i wygląda przy tym naturalnie.
Jak widzisz, nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Oba kosmetyki mają swoje plusy i przyniosą korzyści twojej brodzie. Możesz używać ich osobno, ale możesz też zdecydować się na podwójną moc i nakładać je razem.
Jeśli interesują Cię najlepsze kosmetyki do brody, zapisz się do naszego newslettera i otrzymuj powiadomienia o nowych artykułach.