Zarost dodaje charakteru, ale tylko wtedy, kiedy wygląda dobrze. Zobacz, jak zapuścić brodę, żeby urosła szybko i była gęsta.
Wydawać by się mogło, że zapuszczanie brody to żadna filozofia. W końcu rośnie sama i teoretycznie nic nie trzeba robić.
Jednak sekretem, który stoi za gęstym zarostem jest właściwa pielęgnacja brody od pierwszych tygodni zapuszczania. Musisz też zwrócić uwagę na dietę, ćwiczenia i odpowiednią dawkę snu.
Ważna jest również wytrwałość, bo początki bywają ciężkie. Uporczywe swędzenie, podrażniona skóra, łupież mogą skutecznie zachęcać początkujących brodaczy do użycia maszynki do golenia.
W tym artykule powiemy ci wszystko, jak szybko zapuścić gęstą brodę. Gotowy podjąć wyzwanie?
Ile czasu potrzeba, żeby zapuścić brodę?
Od dwóch do czterech miesięcy.
Całkiem pokaźny zarost na twarzy zobaczysz już po miesiącu, bo średnie tempo wzrostu włosów na brodzie to około 1,0-1,5 cm na miesiąc. Jednak, żeby broda była bujna potrzebujesz nieco więcej czasu.
U większości mężczyzn największy porost włosów przypada na czas od 25 do 35 roku życia, chociaż ta granica jest różna dla każdej osoby.
Oczywiście im więcej testosteronu, tym broda szybciej rośnie i jest gęstsza. Żeby naturalnie zwiększyć jego poziom, zadbaj o zdrową dietę, wysypiaj się i ćwicz. Unikaj też ksenoestrogenów i innych chemikaliów obniżających poziom testosteronu.
Warto pamiętać, że porost włosów zależy od genetyki i hormonów. Istnieje jednak szereg czynników, na które można wpłynąć, aby przyspieszyć wzrost brody lub zagęścić zarost - będziemy o nich mówić niżej.

Od czego zacząć?
Najważniejsze jest wybranie odpowiedniego momentu. Najlepiej zacząć zapuszczać brodę podczas urlopu, ponieważ początki początkującego brodacza są najcięższe i najmniej atrakcyjne (broda może rosnąć nierówno i nie bardzo można z tym cokolwiek zrobić).
Większość mężczyzn rezygnuje z brody, kiedy tylko pojawia się pierwsze swędzenie skóry. Dlatego przygotuj się na ten moment, kupując kosmetyki do brody, które zmiękczą zarost i zmniejszą swędzenie.
Grunt to się odważyć i nie rezygnować z postanowienia, nawet gdy rodzina i przyjaciele nieprzychylnie komentują twój wygląd. Spokojnie, po kilku tygodniach wszyscy się przyzwyczają.
Zapuszczanie brody to dobry sprawdzian cierpliwości, dlatego kluczowa jest tutaj wytrwałość.
Wybierz najlepsze kosmetyki do brody
Swędzenie, wrastanie włosków, łupież, sucha i podrażniona skóra bywają naprawdę nieznośne podczas zapuszczania zarostu. Żeby zapobiec tym dolegliwościom i odpowiednio zadbać o skórę potrzebujesz odpowiednich kosmetyków - szamponu, olejku lub balsamu, a także peelingu, który usunie martwy naskórek.

oczyszczanie twarzy szamponem lub MYDŁEM DO BRODY
Mydło i szampon do brody (zobacz ranking szamponów) dokładnie oczyszczają skórę i delikatnie złuszczają naskórek, a czasami mają też właściwości nawilżające. Zapobiegają wrastaniu włosków i chronią przed łupieżem. Dlatego właśnie są podstawą pielęgnacji zarostu podczas zapuszczania brody.
Dla najlepszych rezultatów warto myć nimi brodę trzy razy w tygodniu. Pamiętaj również, aby przemywać swój zarost ciepłą wodą codziennie rano i wieczorem.
regularnie złuszczaj naskórek
Dobrej jakości peeling chroni skórę przed wrastającymi włoskami, które prowadzą do swędzenia i ropnych wyprysków. Zatem jeśli chcesz zapuścić brodę szybko, regularne złuszczanie jest bardzo wskazane.
Ponadto, samo masowanie skóry podczas peelingu zwiększa krążenie krwi, co pobudza włosy do szybszego wzrostu.
Możesz użyć peelingu lub złuszczającego mydła. Do skóry tłustej i mieszanej najlepiej sprawdzi się scrub z drobinkami, który mechanicznie oczyszcza skórę. Jeśli masz cerę suchą lub wrażliwą, postaw na peeling enzymatyczny, który rozpuszcza martwy naskórek.
Peelinguj skórę raz w tygodniu.
Nakładaj olejki do brody
Swędzenie może bardzo przeszkadzać w zapuszczeniu brody. Może mieć wiele przyczyn - wrastające włoski, rzadkie mycie brody lub mycie jej szamponem do głowy, sucha skóra. Ale na początku zapuszczania brody zazwyczaj problemem są ostre włoski.
Z pomocą przyjdą ci olejki do brody (zobacz ranking olejków). Nie tylko zmiękczą zarost, ale też nawilżą skórę, chroniąc ją przed wysuszeniem i łuszczeniem.
Najlepiej wybierz produkt, którego formuła oparta jest na składnikach naturalnych. Warto postawić na olejek migdałowy, z pestek moreli, Jojoba, czy arganowy. Niektórzy brodacze chwalą też eukaliptus i twierdzą, że może przyspieszyć wzrost włosów.

użyj balsamu do brody
Balsam do brody (zobacz ranking balsamów) ulży swędzącej skórze, co jest szczególnie istotne w początkowej fazie hodowania brody, kiedy włoski są kłujące.
Pozwoli też świetnie wymodelować brodę, kiedy będzie miała już kilka centymetrów i odstające we wszystkich kierunkach włoski będą wyglądały chaotycznie.
Szukaj balsamów z dodatkiem minerałów i witamin, które odżywią również cebulki włosa.
Użyj kartacza lub szczotki do brody, żeby pobudzić cebulki
Czesanie brody jest bardzo ważne (nawet w przypadku początkujących brodaczy), bo poprawia krążenie krwi, co pobudza włosy do szybszego wzrostu.
Nie wiesz, jak zapuścić zarost na policzkach? Zacznij go czesać, a przekonasz się o zaletach szczotkowania brody.
Czesanie również układa włosy i nadaje im kształt, kiedy chaotycznie odstają.
Do wyboru masz kilka opcji, ale najbardziej popularny jest grzebień, kartacz lub szczotka do brody. Kartacze i szczotki sprawdzą się najlepiej, ponieważ dociera głębiej i dobrze masują skórę. Używaj ich codziennie rano.

Żeby broda urosła szybciej, prowadź zdrowy styl życia
O brodę zadbaj nie tylko z zewnątrz, ale przede wszystkim od wewnątrz. To, jak się odżywiasz, jaki prowadzisz styl życia, czy ile godzin poświęcasz na sen, ma decydujące znaczenie na efekt zapuszczania zarostu.
Zadbaj o właściwą dietę
Dieta ma wpływ na wiele procesów zachodzących w naszym ciele, w tym produkcję hormonów (i tego najważniejszego z perspektywy hodowania brody - testosteronu). Odpowiednio dobrana może znacznie przyspieszyć wzrost włosa.
Co wobec tego należy jeść, aby zapuszczanie brody dzień po dniu było efektywniejsze?
Słodkie ziemniaki - są bogate w beta-karoten, który pomaga zapuścić brodę. Beta-karoten przekształca się w witaminę A, co pobudza odnowę komórkową w mieszkach włosowych i odpowiada za właściwą budowę keratyny, która jest naturalnym budulcem włosów.
Ostrygi - jest jednym z najlepszych źródeł cynku. Cynk kontroluje metabolizm aminokwasów i reguluje pracę gruczołów łojowych, co przyczynia się do wzmocnienia włosów i ułatwia szybciej zapuścić brodę.
Jajka - są naturalnym źródłem biotyny, która wzmacnia włosy. Biotyna jest dobrze znanym suplementem, który przyspiesza wzrost brody. Jajka zawierają również wiele minerałów, takich jak żelazo, wapń i cynk.
Szpinak - Szpinak jest bogaty w wapń, żelazo, magnez, białko i potas, wszystkie minerały wpływające na zdrowy wzrost brody. Jest świetny na surowo, smażony, dobrze smakuje też w koktajlach w parze z owocami.
Wątróbka - jest pełna białka, żelaza i biotyny.
Cynamon - sprzyja przepływowi tlenu do mieszków włosowych. Dodaj go go do płatków owsianych, koktajli proteinowych czy pieczonych jabłek.

Pij dużo wody
Odpowiednie nawodnienie organizmu jest również kluczowe, ponieważ sprzyja szybszemu wzrostowi brody. Chodzi o czystą wodę, nie napoje słodzone, kawę czy herbatę. Pij co najmniej 1,5- 2 litry wody dziennie. W ten sposób oczyścisz organizm z toksyn, poprawisz pracę nerek i pozytywnie wpłyniesz na swoje zdrowie, a tym samym na brodę.
więcej Ćwicz
Nie bez powodu mówi się, że sport to zdrowie. Jaki to ma związek z brodą? Włosy rosną szybciej, kiedy ciało jest zrelaksowane, a poziom testosteronu wysoki. A co lepiej rozluźnia organizm niż wysiłek fizyczny?
Do zwiększenia produkcji testosteronu najlepiej przyczynia się trening oporowy i ćwiczenia, które działają na duże grupy mięśni: przysiady, deska, pompki, wyciskanie na ławce, martwy ciąg itd.
Pamiętaj jednak, żeby się nie przeciążać. Możesz ciężko ćwiczyć, ale pamiętaj o odpoczynku po treningu, aby organizm mógł się zregenerować. Przetrenowanie może znacznie obniżyć poziom testosteronu, warto więc znaleźć złoty środek.

Wysypiaj się
Aby naturalnie zwiększyć poziom testosteronu (i przyspieszyć zapuszczanie brody), musisz spać 7-10 godzin. Nasz organizm produkuje go głownie podczas fazy REM, więc im jest ona dłuższa, tym lepiej.
Poza tym podczas snu zachodzą najważniejsze procesy regenerujące, jak na przykład naprawa uszkodzonych komórek, która przyczynia się do przyspieszenia wzrostu brody.
Jak zapuścić brodę przy słabym zaroście lub w młodym wieku?
Odpowiedź na pytanie, jak zapuścić brodę w wieku 16 lat lub w wieku 50 lat jest taka sama - schowaj maszynkę do golenia głęboko do szuflady i po prostu się nie gól.
W przypadku młodych chłopaków i mężczyzn ze słabym zarostem problem z zapuszczaniem brody jest ten sam - zarost rośnie wolno, miejscami widać łyse plamy, na policzkach prawie wcale go nie ma.
Żeby broda szybciej rosła i była gęstsza, zastosuj kilka sztuczek.
Ważne jest złuszczanie oraz odpowiednia pielęgnacja skóry, o czym pisaliśmy wcześniej. Staraj się nie dotykać brody, bo osłabia to mieszki włosowe i może powodować wypadanie włosów. Pamiętaj też o pobudzeniu testosteronu poprzez dietę, długi sen i ćwiczenia.
Nawet jeśli twoja broda nie jest imponująca, pracuj z tym, co masz. Skup się na miejscach, w których zarost rośnie przyzwoicie i podcinaj te, w których jest mało włosów. Jeśli rośnie ci kozia bródka, dbaj o nią. Jeśli rosną najszybciej, hoduj je! Dzięki temu będziesz miał swój własny styl, a reszta na pewno przyjdzie z czasem.
Jak przycinać brodę podczas zapuszczania zarostu?
Zanim zaczniesz przycinać swoją brodę, odczekaj przynajmniej miesiąc od ostatniego golenia. Zarost musi mieć odpowiednią długość, żeby nadać mu kształt.

#1 Krok pierwszy: Znajdź kształt brody właściwy dla Ciebie
Istnieją różne rodzaje brody, ale nie każdy styl będzie pasował do kształtu twojej twarzy.
- Jeśli masz twarz trójkątną, długa broda na policzkach będzie idealna.
- W przypadku twarzy okrągłej lepiej będzie wyglądać kozia bródka lub broda epicka.
- Panowie o kwadratowej twarzy powinni pozostać przy krótkiej lub długiej koziej bródce, ewentualnie pełnej brodzie.
#2 Krok drugi: Dokładnie rozczesz brodę w jednym kierunku
Przeczesanie brody w jednym kierunku jest niezwykle ważne, ponieważ pozwala skutecznie usunąć zanieczyszczenia z włosów oraz odpowiednio przygotowuje ją do przycięcia. Takie czesanie rozdziela włosy, co ułatwia przycięcie ich w odpowiedni sposób.
#3 Krok trzeci: Ułóż baki
Ich długość powinna być dostosowana do kształtu twojej twarzy. Jeśli masz pociągłą twarz, lepiej będzie postawić na krótkie baki, aby nie uwypuklać rysów. Sytuacja wygląda odwrotnie przy twarzy okrągłej. W tym wypadku baki powinny być dłuższe. Przy twarzy owalnej postaw na średnią długość.
#4 Krok czwarty: Szyja
Na początek wyznacz linię od ucha do ucha, która będzie stanowiła bazę do kolejnych linii. Następnie poprowadź linię wzdłuż ucha biegnącej po skroni w kierunku żuchwy. Możesz również sprawdzić, czy dobrze wyznaczyłeś granice poprzez przyłożenie dwóch palców do szyi. Jeśli mieszczą się między krtanią a dolną częścią żuchwy, to świetnie.
#5 Krok piąty: Przytnij wąsy
Złota zasada brzmi - wąsy nie powinny wychodzić za linię ust. Chodzi nie tylko o względy estetyczne, ale przede wszystkim higieniczne. Nie ma nic gorszego niż resztki jedzenia ukryte w tych gęstwinach. Wyjątkiem jest zakręcanie wąsów na bok, wówczas powinny być nieco dłuższe, aby ułatwić stylizację woskiem do wąsów.
Jak zapuścić brodę - najważniejsze informacje
Żeby podsumować najważniejsze informacje o zapuszczaniu brody, zobacz 5 poniższych punktów.
Krok 1. Po 2 dniach zrób peeling twarzy, żeby usunąć martwy naskórek i zmniejszyć ryzyko wrastania włosów. Użyj też balsamu do zmiękczenia brody.
Krok 2. Nastaw się psychicznie. Jeśli twoi znajomi lub rodzina nie podzielają twojego entuzjazmu zapuszczania brody, pomyśl, że w życiu nie da się dogodzić wszystkim. Po kilku tygodniach przyzwyczają się i temat brody odejdzie w niepamięć.
Krok 3. Codziennie myj brodę dużą ilością ciepłej wody, a oczyszczanie twarzy szamponem zaplanuj 1-3 razy w tygodniu. Codziennie nakładaj kilka kropli olejku do brody.
Krok 4. To w jakim tempie rośnie broda zależy od ilości testosteronu. Żeby zwiększyć jego poziom jedz potrawy bogate w witaminy, biotynę i olej rybny, a także czerwone mięso, ostrygi, jajka, unikaj zaś soi. Pij 2 litry wody dziennie, śpij 7-10 godzin i podnoś ciężary.
Krok 5. Zanim zdecydujesz się na delikatne przycięcie, zapuszczaj brodę co najmniej przez miesiąc.
Zapuszczenie brody wcale nie jest takie trudne, a kluczem do sukcesu jest wytrwałość, zdrowy styl życia oraz pielęgnacja brody i skóry. Mamy nadzieję, że rozwialiśmy twoje wątpliwości i teraz już wiesz, co zrobić, żeby broda szybciej rosła i była gęstsza.
Jeśli spodobał ci się ten artykuł, udostępnij go w swoich mediach społecznościowych.